e-BOK
A A A

O nas

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie - to jeden z liderów branży ciepłowniczej w Polsce. Firma, która powstała w roku 1953 - to jedna z kluczowych krakowskich spółek komunalnych zapewniająca obecnie ciepło dla ponad 65 procent mieszkańców miasta. Ciepło z miejskiej sieci liczącej obecnie prawie 900 kilometrów (z czego niemal 70 procent to rury preizolowane wykonane w najnowocześniejszej technologii umożliwiającej sygnalizowanie ewentualnych, niekontrolowanych wycieków wody) trafia do osiedli mieszkaniowych, galerii handlowych, sal kongresowych, biur, szkół, szpitali i kościołów. Dostarczana przez MPEC czysta i bezpieczna energia Krakowa - oprócz centralnego ogrzewania - służy również do innych celów technologicznych, takich jak klimatyzacja, wentylacja i np. podgrzewanie wody w basenach czy płyt boisk piłkarskich.

Wydając na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ponad 1 miliard 300 milionów złotych MPEC zbudował jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów ciepłowniczych. Obejmuje on - oprócz ułożonych w układzie pierścieniowo-rozgałęzionym ciepłociągów - także ponad 10 tysięcy węzłów ciepłowniczych, około 7 tysięcy komór, przepompowni sieciowych i urządzeń takich jak kompensatory sieciowe, armatura odcinająca i regulacyjna (zawory klapowe i kulowe.) Krakowskie MPEC zdalnie nadzoruje prace najważniejszych punktów systemu ciepłowniczego Krakowa i Skawiny.

Oprócz dostarczania energii cieplnej MPEC Kraków - to również jeden z wiodących w Polsce producentów kompaktowych węzłów ciepłowniczych spełniających najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, co potwierdzają znak CE oraz certyfikat ISO 9001.

Działania MPEC S.A. wpisują się w strategię Krakowa, tj. walki o czyste powietrze, co w praktyce oznacza obecnie - już nie, jak wcześniej, zastępowanie palenisk węglowych ekologicznym ciepłem sieciowym - ale także coraz bardziej efektywnych sposobów dostarczania ciepła ekologicznego, tj. budowę sieci wyspowych i rozwój energetyki rozproszonej poprzez wykorzystanie np. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, wód geotermalnych itp. Nowatorskie badania w tej dziedzinie monitoruje i sprawdza ich efektywność w procesach pilotażowych nowa jednostka zajmująca się w MPEC innowacjami.

W ostatnich latach dzięki rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej Spółka przyczyniła się do likwidacji ponad 4,5 tysiąca palenisk węglowych. Ekologiczne ciepło z MPEC dotarło nawet do serca miasta - na krakowski Rynek, gdzie ogrzewa Sukiennice i Wieżę Ratuszową. Miejska sieć ciepłownicza oplata obecnie niemal całe historyczne centrum Krakowa. Z Rynku Głównego sięga po krańce miasta.

Wielkim przedsięwzięciem, jakie realizuje Spółka przy współpracy z wytwórcami ciepła jest program "Ciepła woda bez piecyka" czyli zastępowanie na starszych osiedlach mieszkaniowych Krakowa piecyków gazowych instalacją centralnej ciepłej wody. W ostatnich kilkunastu latach dzięki temu zlikwidowano już ponad 45 tysięcy piecyków, co podniosło komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Troska o poprawę jakości krakowskiego powietrza - to także budowa świadomości ekologicznej mieszkańców; głównie wśród najmłodszych krakowian. MPEC opracował i prowadzi nowatorski program edukacyjny "Przygody z Ciepłem" adresowany do uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest zapoznanie dzieci - przez zabawę - z procesem dostarczania energii cieplnej, sposobami racjonalnego gospodarowania ciepłem oraz z działaniami na rzecz poprawy jakości krakowskiego powietrza. W zajęciach wzięło już udział kilka tysięcy dzieci z krakowskich szkół.

Więcej szczegółów dotyczących rozwoju MPEC znajduje się w monografii, która została wydana z okazji Jubileuszu 65 Spółki.

Monografia 65 lat Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie