e-BOK
A A A

Kraków w finale konkursu Zielona Stolica Europy 2023

Kraków w finale konkursu Zielona Stolica Europy 2023 - zdjęcie główne
20 07.2021

Kraków w finale konkursu Zielona Stolica Europy 2023

Kraków znalazł się w finale prestiżowego konkursu European Green Capital Award, który nagradza miasta, liczące ponad 100 tys. mieszkańców, zaangażowane w kwestie środowiskowe i zrównoważony rozwój. Miasto powalczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023 przyznawany przez Komisję Europejską. To pierwszy raz, kiedy polskie miasto doszło do finału konkursu. Zgłoszenie Krakowa oceniało 12 niezależnych ekspertów kierujących się kategoriami środowiskowymi.

Jedną z kluczowych firm, których inwestycje i działalność przyczyniły się do spełnienia kryteriów "Zielonej Stolicy Europy 2023" jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie.

MPEC S.A. jako pierwsza Spółka ciepłownicza w kraju, 14 maja 2021 r. otrzymała koncesję na wytwarzanie ciepła opartego na energii odnawialnej z zainstalowanych pomp ciepła.

Spółka jest w trakcie procedowania wniosku taryfowego dla działalności OZE, która jeszcze  w tym roku wygeneruje sprzedaż dla odbiorców z zielonej energii . 
Obok ciepła, zasilającego sieć cieplną z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, zwiększy to udział sprzedaży zielonej energii w Krakowie.

Działania MPEC a udział Krakowa w finale Zielona Stolica Europy 2023 - pdf. 3,21 MB

Mapa ciepła dka Krakowa - pdf. 26,3 MB

Mapa ciepła dla Skawiny - pdf. 22,2 MB