Georadar u stóp Wawelu

Georadar u stóp Wawelu
Przez kilka godzin w październikową noc, metr po metrze, a dokładniej co 25 cm, specjaliści z krakowskiego Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych i naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej u stóp Wawelu badali teren około 200 metrów kwadratowych. Na skrzyżowaniu ulic Podzamcze i Kanonicza poszukiwali pozostałości starej, XV-wiecznej Bramy Pobocznej wyburzonej w roku 1822 wraz z częścią murów miejskich podczas akcji „porządkowania miasta”.Zorganizowane na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie badania prowadzone były przy wykorzystaniu georadaru, a ich celem było „określenie ilości i lokalizacji ewentualnych reliktów murowych”.
Unikalna operacja, na którą wyraził zgodę Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, umożliwi ciepłownikom z MPEC rozpoznanie możliwości poprowadzenie sieci ciepłowniczej od ulicy Podzamcze aż do ulicy Kanoniczej, czyli do jednej z najstarszych części Krakowa.
Z zachowanych dokumentów historycznych wynika, że na planowanej terasie przebiegu sieci ciepłowniczej znajduje się - będąca fragmentem szlaku handlowego z Rusi na Morawy i do Czech - Brama Poboczna, która była także jedną z głównych bram prowadzących na Wawel. Jej szerokość, która przed wiekami umożliwiała przejazd wozom konnym wjeżdżającym na wzgórze wawelskie, mogła wynosić niemal 3 metry.
Ze względu na te okoliczności zdecydowano się na przeprowadzenie nieinwazyjnych badań georadarem dla określenia w jaki sposób i w jakim przebiegu w tej lokalizacji, w poszanowaniu do pozostałości starych murów będzie można położyć rury ciepłownicze.
Na ulicy Kanoniczej do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych ma być szereg zabytkowych budynków ,w tym m.in. obiekty należące do Archidiecezji Krakowskiej, budynki Rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Krakowie.
Georadarowe badania okolic ulicy Domu Długosza prowadzone na głębokości do 2 metrów pozwolą nie tylko na zlokalizowanie reliktów murów średniowiecznych i konstrukcji inżynieryjnych, ale także pomogą zlokalizować miejsca już zniszczone w trakcie układania w tym rejonie, już w połowie XIX wieku (bez nadzoru konserwatorskiego), sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Właśnie te zniszczone miejsca MPEC będzie mógł wykorzystać do zaprojektowania i ułożenia planowanej sieci ciepłowniczej.
Przeczytaj również

Komunikat Covid
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie przypomina, że w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz w trosce o zdrowie pracowników i kontrahentów, Zarząd Spółki podjął decyzję o zamknięciu do odwołania Biura Obsługi Klienta, Działu ds. Warunków Technicznych i Rozwoju, Działu Uzgadniania Dokumentacji Technicznej oraz Działu Uzgodnień Branżowych w siedzibie MPEC SA przy ul. Jana Pawła 188 w Krakowie.więcej...

XIV Edycja Programu Społecznego „Podzielmy się Ciepłem”
Już ponad 480 tys zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie przeznaczyło na wsparcie społecznego programu „Podzielmy się ciepłem”, w którym nasza Spółka oraz wytwórcy energii cieplnej wspierają - opłacając rachunki za ogrzewanie – organizacje charytatywne pomagające najbardziej potrzebującym.więcej...

Wszystko o cieple … w Krakowie i w Skawinie
Jak mieć w domu ciepłą wodę bez piecyka? Jak się ogrzać w zimnym lipcu? Co to jest kogeneracja a co - krzywa grzewcza? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź znajduje się w unikalnym opracowaniu „Kompendium Ciepła”.więcej...